Title-ct-shaddow

Tajemnicze Chmurki - used to

91a99318-fed1-40cf-ac41-6c99d3213e20

Tajemnicze Chmurki - used to

Mystery Clouds - used to

Poziom

od intermediate wzwyż

Czas

10 min.

Cel

Poprawa ogolnej płynności mowy. Automatyzacja składni zdań z "used to".

Przygotowanie

Wydrukuj i powiel załącznik. Będziesz potrzebować jednego zestawu kart na grupę 2 osób (dla ucznia A i B).

Przebieg

Ćwiczenie nadaje się dla grup, które znają już zasady użycia "used to" i potrzebują jedynie wytrenować tą umiejętność w mowie. Może ono niestety utknąć w martwym punkcie, jeśli większość Twoich uczniów ma awersję do jakichkolwiek wypowiedzi. W takim przypadku, konieczne będzie skrupulatne monitorownie klasowych mruków.

Podziel uczniów na pary i rozdaj im karty pracy. Zawartość każdej karty to tajemnica! Poproś ich, aby nie spoglądali na wydruk partnera. Zwróć uwagę uczniów na pytania znajdujące się powyżej przerywanej linii. Odpowiedzi na nie będą wpisywać w odpowiednie chmurki poniżej. WAŻNE !!! Odpowiedzi te muszą mieć formę jednego, dwóch słów, nie zaś całych zdań. Upewnij się, że absolutnie wszyscy to zrozumieli, bo w przeciwnym wypadku ćwiczenie spełznie na niczym. Po wypełnieniu wszystkich chmurek, uczniowie zginają swoje karty pracy wzdłuż przerywanych linii i wymieniają się nimi w parach w taki sposób, aby partner widział tylko część z chmurkami. Teraz powinna rozpocząć się rozmowa:

  • Why did you write "Santa Claus" in Cloud No 2? / What does "Santa Claus" mean? 
  • I used to believe in Santa Claus when I was a child, but I find it quite funny now. etc

Monitoruj pracę uczniów i pomagaj w razie potrzeby. Gdy już wszyscy wymienili się informacjami, zachęć uczniów, żeby przytoczyli najbardziej interesujące zdania zasłyszane od partnera. Jeśli zostało Ci jeszcze trochę czasu, zapisz je na tablicy i zapytaj, czy reszta się z nimi zgadza. W rezolutnym zespole klasowym może to zapoczątkować ciekawą rozmowę.

Załączniki

Załącznik stanowi arkusz do wydrukowania i powielenia przez nauczyciela.
OPISPobierz opis jako plik PDF do wydruku
.pdf Pobierz plik: Mystery_Clouds_used_to.pdf

Skomentuj