Title-ct-shaddow

Wyprawa po miodek. Gra planszowa. Present Perfect and Past Simple.

345e904a-f3f7-40f5-b5fe-70b6fe0c36f5

Wyprawa po miodek. Gra planszowa. Present Perfect and Past Simple.

Quest for the honey. Boardgame. Present Perfect and Past Simple.

Poziom

Intermediate lub mocny pre-intermediate. Raczej dzieci i młodzież (choć i w przypadku "wyluzowanych" dorosłych gra się sprawdza)

Czas

Ok, 15-20 min.

Cel

Automatyzacja składni zdań w czasie Present Perfect i Past Simple. Uwypuklenie rożnic pomiędzy nimi. Poprawa ogólnej płynności mowy.

Przygotowanie

Wydukuj planszę i karty do gry. Jeśli wydrukujesz je na twardym papierze lub zalaminujesz przed wycięciem, gra posłuży Ci na bardzo długo. Potrzebne Ci też będzie komplet kostek do gry i pionków (można je nabyć w sklepach z zabawkami lub papierniczych)

Przebieg

Zapowiedz uczniom, że zagracie w grę. W przypadku mniej zaawansowanych grup warto wcześniej dla pewności powtórzyć jakie słowka są "sygnałem" do użycia Present Perfect, ażeby gra nie utknęła w martwym punkcie. 

Podziel uczniów na grupy ok 4-osobowe. Każdej z grup rozdaj planszę, karty do gry oraz komplet pionków i kostkę. Pionki lądują na polu z napisem start, karty zaś kladziemy awersem do dołu. Uczeń (obojętnie który) rzuca kostką, przesuwa swój pionek na planszy, losuje kartę i mówi zdanie we właściwym czasie, zawierające czynność z wylosowanej karty i słowko z pola, na którym znalazł się jego pionek. Np. uczeń wylądował na polu z napisem "we/two days ago" i wylosował kartę z napisem "buy a car". Mówi więc zdanie "We bought a car two years ago".Reszta grupy decyduje, czy zdanie jest poprawne (w kwestiach spornych bądź ich arbitrem). Jeśli zdanie zostało wypowiedziane niepoprawnie, uczeń wraca na start. Jeśli jest prawidłowe, pozostaje tam, gdzie jest. Na planszy znajduje się kilka strzałek, które przenoszą pionki w góre lub w dół. Gra kończy się kiedy pierwszy uczeń dotrze do końca lub kiedy Ty o tym zadecydujesz (wygrywa wówczas uczeń, którego pionek znajdzie się najbliżej mety). 

Załączniki

Załącznik stanowi gra planszowa z kompletem kart do wydrukowania i pocięcia.
OPISPobierz opis jako plik PDF do wydruku
.pdf Pobierz plik: Boadgame_quest_for_the_honey2.pdf
.pdf Pobierz plik: Cards_Present_Perfect_and_Past_Simple.pdf

Skomentuj