Title-ct-shaddow

Kto pierwszy po ser? Gra planszowa. Present Perfect questions and answers.

C7cc0012-4e79-4146-8507-1a6ad74fe48b

Kto pierwszy po ser? Gra planszowa. Present Perfect questions and answers.

Race to the cheese. Boardgame. Present Perfect questions and answers

Poziom

Pre-intermediate. Raczej dzieci i młodzież (choć i w przypadku "wyluzowanych" dorosłych gra się sprawdza)

Czas

Ok, 15-20 min.

Cel

Automatyzacja składni pytań i zdań twierdzących w czasie Present Perfect. Poprawa ogólnej płynności mowy.

Przygotowanie

Wydukuj planszę i karty do gry. Jeśli wydrukujesz je na twardym papierze lub zalaminujesz przed wycięciem, gra posłuży Ci na bardzo długo. Potrzebne Ci też będzie komplet kostek do gry i pionków (można je nabyć w sklepach z zabawkami lub papierniczych)

Przebieg

Zapowiedz uczniom, że zagracie w grę. W przypadku mniej zaawansowanych grup warto wcześniej dla pewności powtórzyć jak tworzymy pytania w czasie Present Perfect, ażeby gra nie utknęła w martwym punkcie. 

Podziel uczniów na grupy ok 4-osobowe. Każdej z grup rozdaj planszę, karty do gry oraz komplet pionków i kostkę. Pionki lądują na polu z napisem start, karty zaś kladziemy awersem do dołu. Uczeń (obojętnie który) rzuca kostką, przesuwa swój pionek na planszy, losuje kartę z pytaniem i albo sam na nie odpowiada (jeśli wylądował na polu "me"), albo zadaje je innemu uczestnikowi gry ("jeśli jest na polu "you"). Np. uczeń wylądował na polu z napisem "you" i wylosował kartę z pytaniem: "Have you ever eaten snails?. Wybiera więc osobę, która musi na nie odpowiedzeć. Reszta grupy decyduje, czy zadane pytanie i odpowiedź na jest poprawna (w kwestiach spornych bądź ich arbitrem). Jeśli zdanie zostało wypowiedziane niepoprawnie, uczeń wraca na start. Jeśli jest prawidłowe, pozostaje tam, gdzie jest. W przypadku młodszych dzieci możesz nieco złagodzić te reguły; np. zamiast powrotu na start po niepoprawnej odpowiedzi, zarządzić jedynie odwrót o dwa pola. Na planszy znajduje się kilka strzałek, które przenoszą pionki w góre lub w dół. Gra kończy się kiedy pierwszy uczeń dotrze do końca lub kiedy Ty o tym zadecydujesz (wygrywa wówczas uczeń, którego pionek znajdzie się najbliżej mety). 

Załączniki

Załącznik stanowi gra planszowa z kompletem kart do wydrukowania i pocięcia.
OPISPobierz opis jako plik PDF do wydruku
.pdf Pobierz plik: Boardgame_Race_to_the_cheese3.pdf
.pdf Pobierz plik: Present_Perfect_questions_and_answers.pdf

Skomentuj