Title-ct-shaddow

Samochodziki magnetyczne na tablicę

183ef7c2-9788-4f96-aff4-2bd09ab05467

Samochodziki magnetyczne na tablicę

Magnetic racing cars

Poziom

od elementary wzwyż (raczej dzieci i młodzież niż dorośli)

Czas

Tak długo jak trwa ćwiczenie, któremu towarzyszą.

Cel

Autka mają stanowić dodatkowy impuls motywacyjny, zwłaszcza w seriach długich, monotonnych ćwiczeń.

Przygotowanie

Wydrukuj i wytnij obrazki autek. Jeśli przyklejisz je na folię magnetyczną (do kupienia na portalach aukcyjnych lub w drukarniach), nie będziesz potrzebować dodatkowych magnesów. Możesz też wydrukować je na twardym bloku technicznym i przypinać magnesikami do tablicy.

Przebieg

Autka wyścigowe mogą towarzyszyć właściwie każdemu ćwiczeniu gramatycznemu i leksykalnemu, ktoremu można nadać charakter współzawodnictwa. Ja używam ich głównie podczas przydługawych powtórek lub jeśli uczniów czeka seria kilku zadań gramatycznych, postrzeganych zazwyczaj jako nudne.

Założmy, ze przygotowałeś/-aś dla uczniów zestaw 5 ćwiczeń z zakresu Present Perfect.  Rozdaj wszystkim kserokopie. Podziel uczniów na kilkuosobowe grupy (tyle grup ile autek). Każdej z nich nadaj jedno autko i przypnij je na tablicy. Gdy już wszystkie wyścigówki będą na polach startowych, zapowiedz uczniom, że za każdą poprawną odpowiedź ich autko posunie się dalej na tablicy. Jeśli zaś padnie odpowiedź nieprawidłowa, autko pozostanie w miejscu. Dla ułatwienia możesz zaznaczyć na tablicy poszczególne "stopnie" przesuwania się autek. Ja zazwyczaj rysuję tor wyścigowy, a w poprzek niego poziome linie.

Daj uczniom czas na wykonanie ćwiczeń. Ponieważ pracują w grupach, pozwól im się konsultować. Gdy tylko skończą, ogłoś początek "wyścigu". Reprezentant pierwszej z grup czyta przykład nr 1. Liczy się pierwsza odpowiedź! Jeśli jest poprawna, wyścigówka tej grupy posuwa się, jeśli nie stoi w miejscu. Następnie kolejna grupa itd. Autko, które pierwsze dojedzie do mety (lub które jest najbliżej końca po zakończeniu ćwiczenia) wygrywa.

Ten drobny element współzawodnictwa potrafi zamienić serię żmudnych zadań w pełną emocji rywalizację.

 

Załączniki

Załącznik stanowią obrazki autek do wydrukowania i wycięcia przez nauczyciela.
OPISPobierz opis jako plik PDF do wydruku
.pdf Pobierz plik: Magnetic_racing_cars.pdf

Skomentuj