Title-ct-shaddow

Rzuć i powiedz - kostki 1st Conditional

0ffa7428-3505-4a7f-a302-0d3b08c82c54

Rzuć i powiedz - kostki 1st Conditional

Throw and Say - 1st Conditional Dice

Poziom

intermediate, mocny pre-intermediate (w zasadzie bez ograniczeń wiekowych)

Czas

ok. 10-15 min.

Cel

Automatyzacja składni zdań w 1-szym trybie warunkowym.

Przygotowanie

Wydrukuj po zestawie siatek(2 kostki) na grupę ok. 4-osobową. Skorzystaj koniecznie z bloku technicznego, inaczej kostki będą za lekkie i nie będą chciały się toczyć. Następnie sklej siatki. Jest to trochę pracochłonne, ale jeśli zabezpieczysz sklejone kostki taśmą klejącą, posłużą Ci na dłużej. Możesz również rozdać siatki uczniom i poprosić ich o przygotowanie kostek w ramach pracy domowej. Już sklejone kostki najlepiej transportować w nadmuchanym i zawiązanym woreczku foliowym, żeby nic im się nie stało.

Przebieg

Podziel uczniów na grupy ok. 4-osobowe. Zapowiedz, że za chwilę zagrają w grę (w przypadku słabej grupy, dobrze jest najpierw upewnić się, że uczniowie pamiętają strukturę, którą chcemy przećwiczyć, inaczej gra szybko utknie w martwym punkcie). Każda 4-osobowa grupa otrzymuje zestaw 2 kostek.

Jeden z uczniów w każdej grupie (obojętnie który) zaczyna. Rzuca jednocześnie obydwoma kostkami i mówi zdanie warunkowe zawierające oba wyrzucone fragmenty. Np. uczeń wyrzucił "if/ you/ eat /lots of vegetables" na jednej kostce i "you/feel/better" na drugiej. Musi więc powiedzieć zdanie: "If you eat lots of vegetables, you'll feel better".  Jeśli zdanie jest poprawne, kostki przechodzą do następnego ucznia, jeśli tak nie jest, reszta grupy powinna poprawić zdanie. Gra kończy się po wyczerpaniu możliwości, gdy uczniowie się nią znudzą lub kiedy Ty o tym zdecydujesz. Nie powinna jednak zająć więcej niż 15 minut. 

Staraj się w miarę możliwości krążyć po klasie i monitorować pracę uczniów. Możesz również spisać lub zapamiętać najczęstsze błędy i poprawić je wspólnie z uczniami po zakończeniu gry.

Załączniki

Załącznik stanowią dwie siatki kostki do wydrukowania, wycięcia i sklejenia przez nauczyciela.
OPISPobierz opis jako plik PDF do wydruku
.pdf Pobierz plik: Throw_and_Say_-_1st_Conditional_Dice.pdf

Skomentuj