Title-ct-shaddow

Rzuć i powiedz - kostki Present Simple

C93f64fa-920a-42db-822c-0d21ba536636

Rzuć i powiedz - kostki Present Simple

Throw and Say - Present Simple Dice

Poziom

elementary (dzieci, młodzież)

Czas

nie więcej niż 15 min.

Cel

Automatyzacja składni zdań twierdzących w czasie Present Simple z "frequency adverbials". Utrwalenie słownictwa dotyczącego czynności codziennych.

Przygotowanie

Wydrukuj po zestawie siatek(2 kostki) na grupę ok. 4-osobową. Skorzystaj koniecznie z bloku technicznego, inaczej kostki będą za lekkie i nie będą chciały się toczyć. Następnie sklej siatki. Jest to trochę pracochłonne, ale jeśli zabezpieczysz sklejone kostki taśmą klejącą, posłużą Ci na dłużej. Możesz również rozdać siatki uczniom i poprosić ich o przygotowanie kostek w ramach pracy domowej. Już sklejone kostki najlepiej transportować w nadmuchanym i zawiązanym woreczku foliowym, żeby nic im się nie stało.

Przebieg

Podziel uczniów na grupy ok. 4-osobowe. Zapowiedz, że za chwilę zagrają w grę (w przypadku słabej grupy, dobrze jest najpierw upewnić się, że uczniowie pamiętają zwroty opisujące czynności codzienne). Każda 4-osobowa grupa otrzymuje zestaw 2 kostek: z obrazkami i ze słowami.

Jeden z uczniów w każdej grupie (obojętnie który) zaczyna. Rzuca jednocześnie obydwoma kostkami i mówi zdanie zawierające nazwę czynności i częstotliwość z jaką jest ona wykonywana. Np. uczeń wyrzucił "usually" na jednej kostce i obrazek przedstawiający osobę sprzątającą pokój. Uczeń powinien powiedzieć: "I usually tidy my room.  W przypadku nieco mocniejszej grupy, mozesz poprosić uczniów, ażeby dodali do tych podstawowych zdań coś od siebie. Np. I usually tidy my room (at weekends/on my own/in the evening etc).  Jeśli zdanie jest poprawne, kostki przechodzą do następnego ucznia, jeśli tak nie jest, reszta grupy powinna poprawić zdanie. Gra kończy się po wyczerpaniu możliwości, gdy uczniowie się nią znudzą lub kiedy Ty o tym zdecydujesz. Nie powinna jednak zająć więcej niż 15 minut. 

Załączniki

Załącznik stanowią dwie siatki kostki do wydrukowania, wycięcia i sklejenia przez nauczyciela.
OPISPobierz opis jako plik PDF do wydruku
.pdf Pobierz plik: Throw_and_Say_-_Present_Simple_Dice.pdf

Skomentuj