Title-ct-shaddow

Fiszki "Warzywa".

499d38b9-4553-4698-8412-404ffb49b14c

Fiszki "Warzywa".

Vegetables. Flashcards.

Poziom

elementary, słabszy pre-intermediate (dzieci, młodzież, dorośli)

Czas

15 - 20 min (razem z dodatkową grą; sama prezentacja zajmie mniej czasu)

Cel

Utrwalenie słownictwa dotyczącego warzyw.

Przygotowanie

Wydrukuj załączniki 1x na twardym papierze (wtedy posłużą Ci na kilka lat, a Ty zaoszczędzisz czas). Zwykły papier techniczny doskonale się do tego nadaje. Fiszki A5 i małe obrazki żabek i skarbów potnij odpowiednio.

Przebieg

Przedstaw uczniom słownictwo korzystając z fiszek A4. Możesz je sukcesywnie przyczepiać magnesami do tablicy i podpisywać. Po sprawdzeniu czy uczniowie zapamiętali materiał, można (w ramach dostępnego czasu) wykorzystać fiszki następująco:

1. STEP FORWARD. STEP BACK. Do przeprowadzenia tego ćwiczenia potrzebne Ci będą małe fiszki A5 i co najmniej tyle sznurówek (ok. 100 centymetrowych lub dłuższych) ile jest uczniów w grupie, choć lepiej byłoby mieć ich więcej. Zapewniam, że nie jest to duży wydatek, a stworzona w ten sposób "pomoc naukowa" posłuzy Ci nawet przez kilka lat i to do wielu różnych zabaw. Sznurówki możesz zastąpić pociętymi kawałkami sznurka (nie będą wtedy jednak kolorowe). Zwiąż końcówki każdej ze sznurówek i połóż je na podłodze jako okrągłe pola. Rozmieść je w taki sposób, aby mozna było chodzić po nich w kółko, przeskakując z jednego do drugiego. Do każdego pola wskakuje jeden uczeń. Jeśli dysponujesz większą liczbą sznurówek niż masz uczniów w grupie, możesz zostawić puste pola między osobami. Wytłumacz grupie, że będziesz teraz pokazywać fiszki i mówić słówka. Jeśli powiesz słówko pasujące do fiszki, uczniowie przesuwają się o jedno pole do przodu. Jeżeli natomiast wywołane przez Ciebie słowo nie będzie pasować do fiszki, uczniowie cofają się o jedno pole. Grę zakończ przy pierwszych oznakach znużenia ze strony grupy.

2. PICK IT UP! Jest to "wariacja na temat" powyższego ćwiczenia. Znowu potrzebne Ci będą sznurówki (postaraj się tym razem, aby było ich nieco więcej niż uczniów w grupie), które rozkładasz na podłodze po okręgu. Obok każdego pola-sznurówki kładziesz jedną małą fiszkę awersem do dołu. Może się zdarzyć, że będziesz mieć więcej uczniów (a więc też pól) niż fiszek. W takim przypadku umieść fiszki obok co drugiego pola. Do każdego pola-sznurówki wskakuje jeden uczeń. Wytłumacz grupie, że kiedy zaklaskasz w dłonie i powiesz "go", będą musieli maszerować po okręgu, przechodząc z pola do pola. Kiedy natomiast klaśniesz drugi raz i powiesz "stop", muszą się zatrzymać, podnieść fiszkę, która leży obok danego pola i powiedzeć słówko zilustrowane na niej (po kolei, oczywiście). Jeśli komuś zdarzyło się wylądować na polu bez fiszki (przypadek: więcej osób niż fiszek), to trudno - ma wolne w tej rundzie. Graczy, którzy nie potrafią powiedzeć słowa ze swojej fiszki możesz eliminować z gry, ale ze względów organizacyjno-porządkowych szczerze nie radzę tego robić... 

3. FROGS AND TREASURE CHESTS. Gra świetnie się sprawdza w przypadku małych grup (ok.10 os). Zbierz dzieci i usiądźcie na podłodze (bądź przy dużym stole). Awersem do dołu połóż fiszki A5. Poproś uczniów, aby zamknęli oczy. Pod rozłożonymi fiszkami umieść pocięte obrazki żabek lub skrzyń ze skarbami. Stosunek skrzyń do żab jest dowolny, z tym że skrzynek powinno być więcej. WAŻNE! Uczniowie nie mogą wiedzeć, pod którymi fiszkami one się znajdują. Teraz rozpoczyna się właściwa część zabawy. Uczniowie po kolei odkrywają fiszki. Jeśli pod daną fiszką znajduje się skrzynia ze skarbem, uczeń musi tylko nazwać obrazek na fiszce. Jeśli jest to natomiast żaba, uczeń musi nazwać obrazek oraz wykonać dodatkowe zadanie (Sing a song in English. Name five irregular verbs and their past forms. Describe your best friend. Jump around the table on one leg. Go to the library and ask for a book in English.). Lista zadań zależy od inwencji nauczyciela i poziomu (wieku) grupy, nie powinny one jednak być zlośliwe... 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załączniki

Załącznik stanowią 3 pliki do wydrukowania, z czego 2 należy odpowiednio pociąć.
OPISPobierz opis jako plik PDF do wydruku
.pdf Pobierz plik: 137.vegetables.pdf
.pdf Pobierz plik: 137.vegetables_A5.pdf
.pdf Pobierz plik: skarby_zabki.pdf

Skomentuj