Title-ct-shaddow

Dylematy. Rozmowy w parach.

343ae62f-5fee-4600-a0ce-0f7406d1f1a0

Dylematy. Rozmowy w parach.

Dilemmas, dilemmas... Discussion Topics

Poziom

upper-intermediate, advanced ( starsza młodzież, dorośli)

Czas

Ok. 35-40 min.

Cel

Poprawa ogólnej płynności mowy.

Przygotowanie

Wydukuj załącznik w odpowiedniej liczbie. Będziesz potrzebować jednej kopii na parę. Chyba że zamierzasz podzielić uczniów na większe grupy dyskusyjne.

Przebieg

Ćwiczenie pomyślane jest właściwie jako osobna jednostka lekcyjna, ale z powodzeniem można je skrócić i skorzystać z niego po długiej powtórce czy sprawdzianie dla "odreagowania". Ja stosuję je zazwyczaj w okresie bezpodręcznikowym, a nawet na pierwszej lekcji w danej grupie, celem oceny płynności mowy uczniów.

Podziel uczniów na pary lub podgrupy. Zapowiedz, że za chwilę będą musieli roztrzygnąć kilka poważnych dylematów, związanych z różnymi sferami życia. Rozdaj im skopiowane załączniki i wyjaśnij, że ćwiczenie ma dwie części. Najpierw uczniowie muszą indywidualnie określić z którymi stwierdzeniami się zgadzają, poprzez postawienie znaczka w odpowiedniej kolumnie tabelki. Uwaga! Niech nie robią tego pochopnie, bo będą musieli uzasadnić swój wybór. Gdy to jest gotowe, porównują swoje odpowiedzi w parach i dyskutują na ich temat.

Jeśli stosujesz ćwiczenie jako osobną lekcję konwersacyjną, nie musisz ustalać rygorystycznych limitów czasowych. Po zakończnonej dyskusji w parach, zbierz najciekawsze opinie uczniów. Ja zazwyczaj zadaję wyrywkowo pytanie: What was the most interesting thing you've heard from your partner? Jeśli masz nieco więcej czasu, możesz kontynuować dyskusję na forum całej grupy. Dużo emocji generują zazwyczaj stwierdzenia dotyczące kary śmierci i przemocy fizycznej w wychowaniu dzieci. Jeśli temperatura dyskusji bardzo się podniesie, pozwól uczniom się pokłócić (byle po angielsku i z zachowaniem zasad kultury).

Załączniki

Załącznik stanowi arkusz zawierający pytania do dyskusji w parach, do wydrukowania i powielenia przez nauczyciela.
OPISPobierz opis jako plik PDF do wydruku
.pdf Pobierz plik: 100.dilemmas.discussion.pdf

Skomentuj